Miljöfrågorna berör oss alla och det blir allt påtagligare att vi måste agera snabbt och med kraft. Klimatutvecklingen är i fokus men vi möts även av rapporter om hotade arter och ekosystem som kollapsar. På City Gross vill vi göra allt som står i vår makt för att minska vår miljöpåverkan. Det betyder också att vi strävar efter att underlätta för dig som kund att göra bra miljöval.
Vi har bestämt oss för att alla våra butiker skall vara Svanenmärkta senast våren 2010. De flesta har redan fått sin märkning, nu arbetar vi med återstoden. Svanenmärkningen ställer krav på ett brett sortiment av miljömärkta och ekologiska produkter, miljöanpassade transporter, energisnål belysning, energisnåla kylar och frysar, källsortering, miljöledning med mera. Det är med andra ord en ambitiös och påtaglig satsning. Vill du veta mer om vad som krävs för en butik att bli Svanen-certifierad, gå in på www.svanen.nu
Vi tycker det är oansvarigt att köra ”tomt” och eftersträvar alltid 100 % fyllnadsgrad i våra lastbilar för att minimera påverkan på miljön under transport av varor till och från våra butiker. Det kan bland annat innebära att vi kör både kalla och varma varor med samma lastbil. Våra chaufförer är dessutom utbildade i ECO-driving för att ytterligare minska åverkan på vår vackra natur.
Som kund hos City Gross ska du alltid kunna hitta miljömärkta och ekologiska alternativ, oavsett om du behöver vetemjöl, diskmedel eller morötter. Vi har tagit fram en ny hyllkantsmärkning som gör att du lättare hittar de gröna alternativen i respektive kategorier.
På City Gross gör vi allt för att bidra till ett hållbart och vettigt fiske runt om i världen. När vi antog vår fisk- och skaldjurspolicy i april 2008, var vi först ut av alla butikskedjor att helt ta avstånd från att sälja jätteräkor och hotade fiskarter. Greenpeace har i sin ranking över dagligvaruhandeln också gett oss toppbetyg.
Fisk- och skaldjurspolicyn och vår ”säkra” fiskguide är skapade utgående från WWF-listorna i Norden med grön-gul-röda- markeringar på kända fiskar där grön står för ”smaklig måltid”, gul ”tänk efter” och röd för ”undvik”.
Du hittar guiden i butiken.
Jätteräkor har fått en allt större efterfrågan hos konsumenter, men ledande miljöorganisationer som Greenpeace, WWF och Naturskyddsföreningen försöker sprida kunskap om odlingarnas stora miljöpåverkan och avråder helt från att äta jätteräkor. City Gross har tagit råden på allvar och vi säljer därför inte jätteräkor. Odlingarna och fisket har stora negativa konsekvenser både för miljön och för de människor som bor i dessa områden.
• Mangroveskogen skövlas och därmed försvinner naturliga skydd för tsunamis och andra översvämningar. Skogen är även viktig som vattenrenare och som barnkammare för många fiskarter. När skogen avverkas rubbas detta känsliga ekosystem.
• Odlingsdammar på jordbruksmark förstör marken för alltid. Saltvattenläckage från pipelines mellan hav och bassänger läcker ut och dödar växtligheten.
• Mängder av antibiotika används i odlingarna.
• Fisket efter yngel och foderfisk till odlingarna ger stora bifångster som kasseras.
Läs mer på:
www.naturskyddsforeningen.se
www.greenpeace.se
www.wwf.se
|
|